Mozaik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mozaik Kelime Kökeni

Fr mosaïque renkli taş parçacıklarından yapılan resim İt mosaico a.a. << OLat opus musaicus a.a. (EYun mousíon μουσίον a.a. ) EYun Moúsa μούσα sanat tanrıçası +ikos  musiki

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet İhsan, Avrupa'da Ne Gördüm (1891) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca mosaïque "renkli taş parçacıklarından yapılan resim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen mosaico sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen opus musaicus deyiminden evrilmiştir. (NOT: Geç Latince deyim Eski Yunanca aynı anlama gelen mousíon μουσίον z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Yunanca sözcük Eski Yunanca Moúsa μούσα z "sanat tanrıçası" özel adından +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için musiki maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince forma (biçim) muhtemelen Etrüskçe yoluyla Eski Yunanca morfē'den alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Ses evrimi, Orta Latince, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.