Montaj

Fr montage kurmaca Fr monter 1. tırmanmak, çıkmak, 2. kaldırmak, dikmek, kurmak, bir şeyi bir şeyin üstüne koymak +age << OLat montare tırmanmak, çıkmak, yükselmek Lat mons, mont- dağ << HAvr *mon-ti- HAvr *men-2 çıkmak, çıkıntı yapmak, tümsek olmak

Tarihte En Eski Kaynak

monte [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : burnu gözlükle monte, beli korseyle prese, kordonunun bir ucu lanse ]
montaj [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca montage "kurmaca" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca monter "1. tırmanmak, çıkmak, 2. kaldırmak, dikmek, kurmak, bir şeyi bir şeyin üstüne koymak" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince montare "tırmanmak, çıkmak, yükselmek" fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince mons, mont- "dağ" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mon-ti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-2 "çıkmak, çıkıntı yapmak, tümsek olmak" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Ses evrimi, Orta Latince, Klasik Latince, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play