Montaj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Montaj Kelime Kökeni

Fr montage kurmaca Fr monter 1. tırmanmak, çıkmak, 2. kaldırmak, dikmek, kurmak, bir şeyi bir şeyin üstüne koymak +age << OLat montare tırmanmak, çıkmak, yükselmek Lat mons, mont- dağ << HAvr *mon-ti- HAvr *men-2 çıkmak, çıkıntı yapmak, tümsek olmak

Tarihte En Eski Kaynak

monte [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : burnu gözlükle monte, beli korseyle prese, kordonunun bir ucu lanse ]
montaj [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca montage "kurmaca" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca monter "1. tırmanmak, çıkmak, 2. kaldırmak, dikmek, kurmak, bir şeyi bir şeyin üstüne koymak" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince montare "tırmanmak, çıkmak, yükselmek" fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince mons, mont- "dağ" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mon-ti- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-2 "çıkmak, çıkıntı yapmak, tümsek olmak" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.