Model

Fr modèle örnek, bir şeyin küçük boyutta nümunesi İt modello a.a. << OLat modellus [küç.] ölçek, müzikte ölçü, şiirde vezin birimi Lat modus ölçü  mod

Tarihte En Eski Kaynak

"nümune" [ Namık Kemal, Osmanlı Modernleşmesinin Meseleleri (1872) ]
"yıllık ürün tasarımı" [ (1928) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca modèle "örnek, bir şeyin küçük boyutta nümunesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen modello sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince modellus "ölçek, müzikte ölçü, şiirde vezin birimi" sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince modus "ölçü" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için mod maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Dişil la mode (moda) biçimi 15. yy"da Fransızcada ortaya çıkmıştır. Karş. İtalyanca modo = Fransızca le mode (usul, yöntem, tarz).

Kelime Telaffuzu

Model kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Model nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İtalyanca , Aynı anlamda, Ses evrimi, Orta Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play