Mitokondri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mitokondri Kelime Kökeni

Fr mitocondrie İng mitochondrion hücrelerde bulunan bir organel Alm Mitochondrion 1898 Carl Benda, Alm. biyolog. § EYun mítos µίτος iplik EYun χondríon χονδρίον [küç.] tanecik EYun χóndros tane, partikül

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1978) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca mitocondrie sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce mitochondrion "hücrelerde bulunan bir organel" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca Mitochondrion sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1898 Carl Benda, Alm. biyolog.) Almanca sözcük Eski Yunanca mítos µίτος z "iplik" ve Eski Yunanca χondríon χονδρίον z "tanecik" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca χóndros "tane, partikül" sözcüğünün küçültme halisidir.

Ek Açıklamalar

İngilizcede misanthropic (insandan nefret eden) yanısıra, misandry (erkeklerden nefret etme), misomath (matematik sevmeyen), misogallic (Fransızlardan nefret eden), misopaedist (çocuk sevmeyen) gibi bileşikler kaydedilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Almanca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, küçültme, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.