Mildiyö

İng mildew bitkilerde görülen bir mantar hastalığı << Eİng mildeaw bitki balı, bitki yapraklarında bir tür sineğin ürettiği tatlı madde Ger *melithaz bal << HAvr *melit- bal  melas

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : geçen sene bağlara arız olan mildiyö hastalığı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce mildew "bitkilerde görülen bir mantar hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce mildeaw "bitki balı, bitki yapraklarında bir tür sineğin ürettiği tatlı madde" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *melithaz "bal" sözcüğünden türetilmiştir. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *melit- "bal" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için melas maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. İngilizce loaf (ekmek), guard (gözeten). Anglosaksonca inisyal /h/ ve hecesonu /f/ Orta İngilizceden itibaren düşmüştür. ● Rusça χlēb (ekmek) bir Alman dilinden alıntıdır.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Ses evrimi, Eski İngilizce , Türeme, Germence , Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Mildiyö ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play