Midye

Yun midia μύδια [çoğ.] bir deniz kabuklusu Yun midi μύδι a.a. << EYun mýs, myd- μύς, μυδ- a.a. << HAvr *mūs- 1. kas, adale, 2. fare, 3. midye  miyo+

Tarihte En Eski Kaynak

midya [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca midia μύδια z "bir deniz kabuklusu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca aynı anlama gelen midi μύδι z sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen mýs, myd- μύς, μυδ- z sözcüğünden evrilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mūs- "1. kas, adale, 2. fare, 3. midye" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için miyo+ maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökü "fare" ve "adale" anlamlarını karşılar. Latince musculus (farecik, midye) sözcüğünden İngilizce mussel, Fransızca moule (midye) türemiştir.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Aynı anlamda, Ses evrimi, Antik Yunanca, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Midye ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play