Metropol

Fr métropole büyük ve merkezi şehir, başkent EYun mētrópolis μητρόπολις anakent, bir koloniyi kuran kent § EYun mētér μητέρ ana (<< HAvr *māter- a.a. ) EYun pólis πόλις kent  mader, politik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca métropole "büyük ve merkezi şehir, başkent" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca mētrópolis μητρόπολις z "anakent, bir koloniyi kuran kent" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca mētér μητέρ z "ana" (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *māter- biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca pólis πόλις z "kent" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mader, politik maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

1795"te Fransa Meclisince uzunluk ölçü birimi olarak tanımlanmıştır. 1870 dolayında Osmanlı Devletinde resmi ölçü birimi olarak benimsenmiştir.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Bileşik kelime, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Metropol ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play