Metabolizma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Metabolizma Kelime Kökeni

Fr métabolisme besinlerin organizma tarafından özümsenmesi süreci EYun metabolē μεταβολή değişme, alıp verme, mübadele EYun metabállō μεταβάλλω çevirmek, değiştirmek, değişmek EYun meta+ bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1944) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca métabolisme "besinlerin organizma tarafından özümsenmesi süreci" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca metabolē μεταβολή z "değişme, alıp verme, mübadele" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca metabállō μεταβάλλω z "çevirmek, değiştirmek, değişmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden meta+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.