Mark - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mark Kelime Kökeni

Alm mark Alman para birimi << EAlm mark 1. işaret, damga, 2. 8 ons eşdeğeri altın ve gümüş tartı birimi << Ger *markō sınır işareti, im, sınır << HAvr *merg- işaret, sınır  marj

Tarihte En Eski Kaynak

mark [ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca mark "Alman para birimi" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Eski Yüksek Almanca mark "1. işaret, damga, 2. 8 ons eşdeğeri altın ve gümüş tartı birimi" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *markō "sınır işareti, im, sınır" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *merg- "işaret, sınır" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için marj maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İtalyanca deyimin kaynağı belirsizdir.

Etiketler: Almanca, Ses evrimi, Eski Yüksek Almanca, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.