Mandepsi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mandepsi Kelime Kökeni

~? Yun mándepse μάντεψε "tahmin et" Yun mandévō μαντεύω tahmin etmek << EYun manteúō μαντεύω kehanet etmek, fal bakmak EYun mántis μάντις kâhin, falcı  mantis2

Tarihte En Eski Kaynak

mandepse "tuzak, kandırmaca (argo)" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Refiki beni mandepsiye getirmek için "Vay lüfer vaay" diye bir nara attıktan sonra ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca mándepse μάντεψε z "'tahmin et'" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Yeni Yunanca mandévō μαντεύω z "tahmin etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca manteúō μαντεύω z "kehanet etmek, fal bakmak" fiilinden evrilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca mántis μάντις z "kâhin, falcı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mantis2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Belki çıkacak iskambil kâğıdını tahmin etmeye dayanan bir kandırmaca oyunundan.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.