Mağaza - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mağaza Kelime Kökeni

Yun magaziá μαγαζιά [çoğ.] Yun magazí μαγαζί ambar, gemilerde ticari eşya deposu Ven magazín a.a. Ar maχāzin مخازن [çoğ.] mahzenler Ar maχzan مخزن [#χzn]  mahzen

Tarihte En Eski Kaynak

"gemi ambarı" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1453) ]
"dükkân" [ Sultan ve Kamuoyu: Osmanlı Modernleşme Sürecinde.. (1840) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca magaziá μαγαζιά z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca magazí μαγαζί z "ambar, gemilerde ticari eşya deposu" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Venedikçe aynı anlama gelen magazín sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Arapça maχāzin مخازن z "mahzenler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χzn kökünden gelen maχzan مخزن z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için mahzen maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Mağaza kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, mağaza nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İtalyanca magazzino ve Fransızca magasin biçimleri Venedik dilinden alınmıştır.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Modern Yunanca, Venedikçe, Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.