Mütasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mütasyon Kelime Kökeni

Fr/İng mutation değişim, başka bir hale girme Lat mutatio a.a. Lat +tion mutari değişmek, dönüşmek << HAvr *moi-to- HAvr *mei-1 geçmek, değişmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dergisi (1943) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce mutation "değişim, başka bir hale girme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen mutatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince mutari "değişmek, dönüşmek" fiilinden +tion önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *moi-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mei-1 "geçmek, değişmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca ameíbō (değişmek).

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.