Mübadil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mübadil Kelime Kökeni

Ar *mubādil مبادل [#bdl III fa.] mübadele eden Ar mubādala ͭ مبادلة [III msd.] eşdeğeri ile değiştirme, takas etme  bedel

Tarihte En Eski Kaynak

"mübadeleye tabi olan" [ c (1930) : Senelerdenberi Aliye ismi altında İzmir'de kalmış olan Söke'li Eleni namındaki mübadil Rum kadını Yunanistan'a gönderilmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça bdl kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *mubādil مبادل z "mübadele eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mubādalat مبادلة z "eşdeğeri ile değiştirme, takas etme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için bedel maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Mübadil kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, mübadil nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Cumhuriyet dönemine ait bir pseudo-Osmanlıca türevdir.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.