Livar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Livar Kelime Kökeni

Yun vivári/livári βιβάρι/λιβάρι canlı balık saklama havuzu Lat vivarium a.a. Lat vivus canlı, sağ, diri << HAvr *gʷi-wo- HAvr *gʷeiə-1 yaşamak  biyo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca vivári veya livári βιβάρι/λιβάρι z "canlı balık saklama havuzu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen vivarium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince vivus "canlı, sağ, diri" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷi-wo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷeiə-1 "yaşamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için biyo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkiye'de tüm idadi ve sultani mekteplerinin adı Temmuz 1923'te toplanan Heyeti İlmiye kararı uyarınca lise olarak değiştirilmiştir. ● Apollon Lykeios unvanını bazı Antik çağ yazarları “Lykia'lı Apollon”, bazıları ise “Kurtların Efendisi” olarak yorumlamıştır.

Etiketler: Modern Yunanca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.