Lise

Fr lycée Napoleon tarafından 1801"de kurulan üniversite hazırlık okullarına verilen ad Lat lyceum Aristoteles okulu EYun Lýkeion λύκειον 1. Atina"da Apollon Lykeios tapınağına bağlı olan bir koruluk, 2. Aristoteles"in MÖ 336"da burada kurduğu okul EYun Lýkeios λύκειος “kurtların efendisi”, tanrı Apollon"un bir lakabı <? EYun lýkos λύκος kurt << HAvr *lukʷo- a.a.  lupus

Tarihte En Eski Kaynak

[ Osmanlı Ressamlar Cemiyeti Mecmuası (1911) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca lycée "Napoleon tarafından 1801"de kurulan üniversite hazırlık okullarına verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince lyceum "Aristoteles okulu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca Lýkeion λύκειον z "1. Atina"da Apollon Lykeios tapınağına bağlı olan bir koruluk, 2. Aristoteles"in MÖ 336"da burada kurduğu okul" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca Lýkeios λύκειος z "“kurtların efendisi”, tanrı Apollon"un bir lakabı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca lýkos λύκος z "kurt" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *lukʷo- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için lupus maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Türkiye"de tüm idadi ve sultani mekteplerinin adı Temmuz 1923"te toplanan Heyeti İlmiye kararı uyarınca lise olarak değiştirilmiştir. ● Apollon Lykeios unvanını bazı Antik çağ yazarları “Lykia"lı Apollon”, bazıları ise “Kurtların Efendisi” olarak yorumlamıştır.

Kelime Telaffuzu

Lise kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Lise nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Lise ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play