Lepra

Lat lepra cüzzam EYun leprós λεπρός kabuklu, pul pul olan EYun lépos, lepor- λέπος, λεπορ- balık pulu << HAvr *lep-1 deri soymak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince lepra "cüzzam" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca leprós λεπρός z "kabuklu, pul pul olan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca lépos, lepor- λέπος, λεπορ- z "balık pulu" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *lep-1 "deri soymak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Eski Yunanca léon bir Sami dilinden, párdos bir İran dilinden alıntıdır. Karş Akatça labˀu/lābu, Eski Suriye dillerinden Ugaritçe lbˀu, İbranice libˀā, Aramice/Süryanice labiyā (aslan). Yunanca sözcük *lewo- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Lepra kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Lepra nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Lepra ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play