Laboratuvar

Fr laboratoire işlik, atölye OLat laboratorium a.a. Lat laborare çalışmak, emek vermek Lat labor emek, zahmet Lat labare, labi sendelemek, ayağı kaymak

Tarihte En Eski Kaynak

"kimya veya tıp işliği" [ Toplumsal Tarih (dergi) (1896) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca laboratoire "işlik, atölye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen laboratorium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince laborare "çalışmak, emek vermek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince labor "emek, zahmet" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince labare, labi "sendelemek, ayağı kaymak" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

İtalyanca lavoro, Fransızca labeur ve İngilizce labor/labour (emek, çalışma) Latinceden alınmıştır. Latince sözcüğün nihai kökeni meçhuldür. Hintavrupa kökenli değildir.

Kelime Telaffuzu

Laboratuvar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Laboratuvar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Orta Latince, Aynı anlamda, Türeme, Klasik Latince, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır. Laboratuvar ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play