Lüfer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lüfer Kelime Kökeni

Yun gouphári γουφάρι lüfer balığı, pomatomus saltator << OYun gomphárion γομφάριον [küç.] kefale benzer bir balık EYun gómphos γόμφος 1. çivi, mıh, kazık, 2. kefal balığı, mugil cephalus +ari

Tarihte En Eski Kaynak

lüfer/ülüfer balığı [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca gouphári γουφάρι z "lüfer balığı, pomatomus saltator" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Orta Yunanca gomphárion γομφάριον z "kefale benzer bir balık" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca gómphos γόμφος z "1. çivi, mıh, kazık, 2. kefal balığı, mugil cephalus" sözcüğünün küçültme halisidir.

Ek Açıklamalar

Eski ve Orta Yunanca biçimler için L&S 356, Pierre Chantraine, Dictionnaire étymologique de la langue grecque 232. Karş Io. Tzetzés (12. yy), Scholia Lyk. §664. Yeni Yunanca için Panayotidis 286.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Orta Yunanca, küçültme, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.