Kurabiye

Ar ġurayba ͭ غريبة [#ġrb f.] un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen tatlı Ar ġurayb غريب [küç.] küçük garip şey Ar ġarīb غريب [sf.] yabancı, tuhaf, egzotik  garip

Tarihte En Eski Kaynak

ğurabiye "1. ufak şey, 2. kurabiye" [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ġrb kökünden gelen ġuraybat غريبة z "un, şeker ve yağla yapılan ve fırında pişirilen tatlı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġurayb غريب z "küçük garip şey" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Bu sözcük Arapça ġarīb غريب z "yabancı, tuhaf, egzotik" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için garip maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Sözcüğün nihai kökeni Sami anadili veya bir başka eski Akdeniz dili olmalıdır. Nihai anlamı için güğüm maddesine bakınız. || Fitne kumkuması ve benzeri deyimlerdeki anlam ilişkisi anlaşılamadı.

Kelime Telaffuzu

Kurabiye kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kurabiye nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, dişil, Türeme, küçültme, Arapça sıfat kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kurabiye ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play