Kulüp - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kulüp Kelime Kökeni

İng club 1. kalın sopa, topuz, 2. belli bir yerde toplanan kalabalık, toplantı, cemiyet << Nor klubba topak, topuz << Ger *klumbon

Tarihte En Eski Kaynak

klüp ""eğlenerek vakıt geçirmek ve mübahese ve mütalaa etmek üzere abonelere mahsus hususi kıraathane"" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce club "1. kalın sopa, topuz, 2. belli bir yerde toplanan kalabalık, toplantı, cemiyet" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Norsça (Vikingce) klubba "topak, topuz" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *klumbon biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kulüp kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kulüp nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcüğün ikincil anlamı 17. yy ortalarında belirmiş olup semantik evrimi açık değildir. Türkçe sözcük İngilizceden alınmış, fakat telaffuzu Fransızcaya uyarlanmıştır.

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Nors dili, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.