Kulübe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kulübe Kelime Kökeni

Fa kulbe/kurbe كلبه/كربه küçük oda, hücre, dükkân EYun kalýbē καλύβη a.a. EYun kalyptō, kalyb- καλύπτω saklamak << HAvr *kal-upyo HAvr *kel-2 saklamak  kiler

Tarihte En Eski Kaynak

külbe [ ÖM (1437) : Ey Nāimī külbe-i ahzānda χoş geç kim... [hüzünler kulübesinde...] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kulbe veya kurbe كلبه/كربه z "küçük oda, hücre, dükkân" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kalýbē καλύβη z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kalyptō, kalyb- καλύπτω z "saklamak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kal-upyo biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-2 "saklamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kiler maddesine bakınız.

Etiketler: Yeni Farsça, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.