Kuartet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kuartet Kelime Kökeni

Fr quartette dörtlü, özellikle dört çalgıdan oluşan müzik grubu İt cuartetto a.a. İt cuatro, cuart- dört +ette Lat quatuor, quatr- a.a.  kare

Tarihte En Eski Kaynak

[ Akşam (gazete) (1924) : Kuartet - Piyano, Cemal Bey; keman, Seyfettin Bey; alto, Goldenberg Efendi; viyolonsel, Sezai Bey ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca quartette "dörtlü, özellikle dört çalgıdan oluşan müzik grubu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen cuartetto sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca cuatro, cuart- "dört" sözcüğünden +ette sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen quatuor, quatr- sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kare maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce cruiser (aynı anlamda) Fransızca veya Holandacadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, İtalyanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.