Kruvazör

Fr croiseur bir tür savaş gemisi Fr croiser 1. çapraz gitmek, 2. denizcilikte serbest bir rotada gidip gelerek gözcülük yapmak +or (Hol kruisen a.a. +or ) Fr croix çapraz, çarmıh << Lat crux, cruc- a.a.  kruvaze

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : İspanyol kruvazör ve zırhlıları buraya kolera yani korku mikrobu celb ile neşrettiklerinden ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca croiseur "bir tür savaş gemisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca croiser "1. çapraz gitmek, 2. denizcilikte serbest bir rotada gidip gelerek gözcülük yapmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Holandaca aynı anlama gelen kruisen sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Holandaca sözcük Fransızca croix "çapraz, çarmıh" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen crux, cruc- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kruvaze maddesine bakınız.

Ek Bilgi

İngilizce cruiser (aynı anlamda) Fransızca veya Holandacadan alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Kruvazör kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kruvazör nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Eşkökenlilik, Holandaca , Aynı anlamda, Ses evrimi, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play