Kruvazör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kruvazör Kelime Kökeni

Fr croiseur bir tür savaş gemisi Fr croiser 1. çapraz gitmek, 2. denizcilikte serbest bir rotada gidip gelerek gözcülük yapmak +or (Hol kruisen a.a. +or ) Fr croix çapraz, çarmıh << Lat crux, cruc- a.a.  kruvaze

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : İspanyol kruvazör ve zırhlıları buraya kolera yani korku mikrobu celb ile neşrettiklerinden ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca croiseur "bir tür savaş gemisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca croiser "1. çapraz gitmek, 2. denizcilikte serbest bir rotada gidip gelerek gözcülük yapmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Holandaca aynı anlama gelen kruisen sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Holandaca sözcük Fransızca croix "çapraz, çarmıh" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen crux, cruc- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kruvaze maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce cruiser (aynı anlamda) Fransızca veya Holandacadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Eşkökenlilik, Holandaca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.