Kozmopolit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kozmopolit Kelime Kökeni

Fr cosmopolite çokuluslu veya uluslarüstü EYun kosmopolítēs κοσμοπολίτης dünya vatandaşı Philon, İskenderiyeli Yahudi filozof (MÖ y. 15- MS y. 45). § EYun kósmos κόσμος evren EYun polítēs πολίτης vatandaş, hemşehri  kozmos, politik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet İhsan, Avrupa'da Ne Gördüm (1891) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cosmopolite "çokuluslu veya uluslarüstü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kosmopolítēs κοσμοπολίτης z "dünya vatandaşı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Philon, İskenderiyeli Yahudi filozof (MÖ y. 15- MS y. 45).) Bu sözcük Eski Yunanca kósmos κόσμος z "evren" ve Eski Yunanca polítēs πολίτης z "vatandaş, hemşehri" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kozmos, politik maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.