Kostüm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kostüm Kelime Kökeni

Fr costume bir topluluğa özgü giyim tarzı, resmi giysi İt costume adet, töre, adap, alışkanlık << Lat consuetudo a.a. Lat consuescere alışmak Lat con+ suescere, suet- benimsemek, almak, kendine mal etmek (Lat se/sue kendi HAvr *s(w)e- kendi, ben )  solo

Tarihte En Eski Kaynak

"kıyafet" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : daha şimdiden av kostümleri ısmarlanıyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca costume "bir topluluğa özgü giyim tarzı, resmi giysi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca costume "adet, töre, adap, alışkanlık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen consuetudo sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince consuescere "alışmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince suescere, suet- "benimsemek, almak, kendine mal etmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. (NOT: Latince fiil Latince se veya sue "kendi" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *s(w)e- "kendi, ben" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için solo maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince suescere > consuescere ilişkisi Türkçe al- > alış- ilişkisine paraleldir.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.