Koreograf - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Koreograf Kelime Kökeni

Fr chorégraphe/choréographe dans tasarımcısı 1701 Raoul Auger Feuillet, Fr. dans tasarımcısı. § EYun χoreía χορεία dans (EYun χorós χορός koro, gösteriye dans ve şarkı ile eşlik eden topluluk ) EYun graphē γραφη yazı, kayıt  hora, +graf

Tarihte En Eski Kaynak

koreografi [ c (1929) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca chorégraphe veya choréographe "dans tasarımcısı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1701 Raoul Auger Feuillet, Fr. dans tasarımcısı.) Fransızca sözcük Eski Yunanca χoreía χορεία z "dans" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca χorós χορός z "koro, gösteriye dans ve şarkı ile eşlik eden topluluk" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca graphē γραφη z "yazı, kayıt" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hora, +graf maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçede türeyen /i/ sesinin kaynağı açık değildir. Huni sözcüğünün etkisi düşünülebilir. Yunanca sözcüğün etimolojisi için Pierre Chantraine, Dictionnaire étymologique de la langue grecque I.606-607.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.