Kordon

Fr cordon 1. kalın örme ip, 2. tecrit hattı İt cordone a.a. Lat chorda sicim, ip, çalgı teli EYun χordē χορδη 1. bağırsak, bağırsaktan hapılan sicim, 2. çalgı teli << HAvr *ghorə-d- HAvr *gherə- bağırsak

Tarihte En Eski Kaynak

"gayet enli kalın kordela" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca cordon "1. kalın örme ip, 2. tecrit hattı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen cordone sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince chorda "sicim, ip, çalgı teli" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca χordē χορδη z "1. bağırsak, bağırsaktan hapılan sicim, 2. çalgı teli" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghorə-d- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gherə- "bağırsak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Türkçede türeyen /i/ sesinin kaynağı açık değildir. Huni sözcüğünün etkisi düşünülebilir. Yunanca sözcüğün etimolojisi için Pierre Chantraine, Dictionnaire étymologique de la langue grecque I.606-607.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İtalyanca , Aynı anlamda, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kordon ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play