Konvektör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konvektör Kelime Kökeni

Fr convecteur konveksiyon sistemiyle çalışan ısıtıcı Fr convection ısının hava veya bir sıvıyla birlikte yayılması +or Lat convehere, convect- yanısıra sürmek, birlikte götürmek +tion  vektör

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca convecteur "konveksiyon sistemiyle çalışan ısıtıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca convection "ısının hava veya bir sıvıyla birlikte yayılması" sözcüğünden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince convehere, convect- "yanısıra sürmek, birlikte götürmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vektör maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.