Konveks - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konveks Kelime Kökeni

Fr convexe, convect- kubbeli, kemerli, dışbükey Lat convexus a.a. Lat convectere, convex- yığmak, tümsek yapmak Lat con+ vectare taşımak Lat vehere, vect- sürmek, taşımak  vektör

Tarihte En Eski Kaynak

"dışbükey" [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca convexe, convect- "kubbeli, kemerli, dışbükey" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen convexus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince convectere, convex- "yığmak, tümsek yapmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince vectare "taşımak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince vehere, vect- "sürmek, taşımak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vektör maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.