Konvansiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Konvansiyon Kelime Kökeni

Fr convention 1. buluşma, toplantı, 2. üzerinde anlaşılan şey Lat conventio a.a. Lat convenire, convent- bir araya gelmek, buluşmak, uygun bulmak +tion Lat con+ venire, vent- gelmek  avantür

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca convention "1. buluşma, toplantı, 2. üzerinde anlaşılan şey" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen conventio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince convenire, convent- "bir araya gelmek, buluşmak, uygun bulmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince venire, vent- "gelmek" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için avantür maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.