Kontrol

Fr contrôle denetim Fr contrôler denetlemek << OLat contra rotulare iki defteri kıyaslayarak tahkik etmek Lat contra+ rotulus kâğıt rulosu, defter, özellikle muhasebe defteri  rulo

Tarihte En Eski Kaynak

"murakabe" [ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1873) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca contrôle "denetim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca contrôler "denetlemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince contra rotulare "iki defteri kıyaslayarak tahkik etmek" deyiminden evrilmiştir. Geç Latince deyim Latince rotulus "kâğıt rulosu, defter, özellikle muhasebe defteri" sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rulo maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kontrol kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kontrol nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Ses evrimi, Orta Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kontrol ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play