Kontrol - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kontrol Kelime Kökeni

Fr contrôle denetim Fr contrôler denetlemek << OLat contra rotulare iki defteri kıyaslayarak tahkik etmek Lat contra+ rotulus kâğıt rulosu, defter, özellikle muhasebe defteri  rulo

Tarihte En Eski Kaynak

"murakabe" [ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1873) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca contrôle "denetim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca contrôler "denetlemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince contra rotulare "iki defteri kıyaslayarak tahkik etmek" deyiminden evrilmiştir. Geç Latince deyim Latince rotulus "kâğıt rulosu, defter, özellikle muhasebe defteri" sözcüğünden contra+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rulo maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kontrol kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kontrol nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.