Komünikasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Komünikasyon Kelime Kökeni

Fr communication 1. bir bilgi veya yazıyı birine iletme, 2. iletişim Fr communiquer bilgi veya yazıyı birine iletmek, paylaşmak +tion OLat communicare birlikte iş yapmak, yardımlaşmak, alışveriş etmek Lat commūnis ortak, umumi, paylaşılan  komün

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1962) : 1954'te tetkikatta bulunmak üzere [Amerikalı] mühendisler gelmiş vaziyeti incelemişler ve idareye (komünikasyon) şebekesinin tesisi lüzumuna dair rapor vermişler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca communication "1. bir bilgi veya yazıyı birine iletme, 2. iletişim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca communiquer "bilgi veya yazıyı birine iletmek, paylaşmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince communicare "birlikte iş yapmak, yardımlaşmak, alışveriş etmek" fiilinden türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince commūnis "ortak, umumi, paylaşılan" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için komün maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince municipium (kent yönetimi), Almanca gemein (müşterek), gemeinde (komün).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.