Kolofon - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kolofon - Yan Anlam Kelime Kökeni

İng colophon kitabın yazım veya basım bilgilerinin bulunduğu son sayfa Lat colophon a.a. EYun kolophōn κολοϕών 1. dağ zirvesi, doruk, taç, 2. kitabın sonunda müstensih adının verildiği "taç sayfası" HAvr *koln-bho- HAvr *kel-4 yükselmek, çıkmak  ekselans

Tarihte En Eski Kaynak

[ Viki (2006) : Kolofon genellikle kitapta kullanılan yazı karakterlerini, kâğıt ve mürekkep türünü, ciltleme yöntemini ve malzemelerini anlatır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce colophon "kitabın yazım veya basım bilgilerinin bulunduğu son sayfa" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen colophon sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kolophōn κολοϕών z "1. dağ zirvesi, doruk, taç, 2. kitabın sonunda müstensih adının verildiği 'taç sayfası'" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *koln-bho- biçiminden türetilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-4 "yükselmek, çıkmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ekselans maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch I.904.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.