Klinik

Fr clinique yataklı tedavi yeri, hastane Alm klinik a.a. EYun klinikós κλινικός yatağa veya yatakta tedaviye ilişkin EYun klínē κλίνη yatak +ikos EYun klínō κλίνω yatık olmak, eğilmek  iklim

Tarihte En Eski Kaynak

[ KK (1914) : İsmet'in doktorunun kliniğindeki banyoya gittim. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca clinique "yataklı tedavi yeri, hastane" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen klinik sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca klinikós κλινικός z "yatağa veya yatakta tedaviye ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca klínē κλίνη z "yatak" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca klínō κλίνω z "yatık olmak, eğilmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için iklim maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Klinik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Klinik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Almanca , Aynı anlamda, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Klinik ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play