Klerikal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Klerikal Kelime Kökeni

Fr clérical papazlara ilişkin, memurlara ilişkin OLat clericus din adamı, memur, okuryazar kimse +alis EYun klērikós κληρικός 1. seçilmiş, bir göreve adanmış kişi, 2. rahip EYun klēróō κληρόω kurayla seçmek, bir göreve atamak +ikos

Tarihte En Eski Kaynak

klerikalizm [ Ziya Gökalp (1930 yılından önce) ]
[ c (1932) : temsil ettiği klerikalizm ayakta durmadı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca clérical "papazlara ilişkin, memurlara ilişkin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince clericus "din adamı, memur, okuryazar kimse" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca klērikós κληρικός z "1. seçilmiş, bir göreve adanmış kişi, 2. rahip" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca klēróō κληρόω z "kurayla seçmek, bir göreve atamak" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Orta Latince, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.