King - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

King Kelime Kökeni

İng king 1. kral, 2. iskambilde papaz << Eİng cyning soylu kişi, bey << Ger *kuniŋgaz a.a. Ger *kunjom soy, aşiret << HAvr *gnə-yo- a.a. HAvr *genə- doğurmak  genetik

Tarihte En Eski Kaynak

"bir iskambil oyunu" [ (1980 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce king "1. kral, 2. iskambilde papaz" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce cyning "soylu kişi, bey" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kuniŋgaz sözcüğünden evrilmiştir. Germence sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *kunjom "soy, aşiret" sözcüğünden türetilmiştir. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gnə-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *genə- "doğurmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün go-kart sporu anlamında kullanılması muhtemelen Türkçeye özgüdür.

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Eski İngilizce, Ses evrimi, Germence, Türeme, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.