Kilit

Fa kilīd/kelīd كليد anahtar EYun kleïs, kleid- κλεïς, κλειδ- a.a. EYun kleíō κλείω kapatmak, kapalı olmak, örtmek << HAvr *klāu- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

iklid [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]
kilid [ Ebu Hayyan, Kitabü-l İdrak (1312) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kilīd veya kelīd كليد z "anahtar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kleïs, kleid- κλεïς, κλειδ- z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kleíō κλείω z "kapatmak, kapalı olmak, örtmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *klāu- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince claudere, claus- (kapatmak), clavis (kilit), belki clavus (çivi, civata). Latince clavus ve clavis biçimleri arasındaki biçimsel ilişki açık değildir.

Kelime Telaffuzu

Kilit kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kilit nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kilit ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play