Kenar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kenar Kelime Kökeni

Fa kanār كنار kıyı, çevre << OFa kanār/karān a.a. Ave karan- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kanār كنار z "kıyı, çevre" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kanār veya karān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen karan- sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Kenar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kenar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Hintavrupa dillerinde karşılığı olmayan kam- ögesi, Farsça ve komşu dillerde "kavis" kavramına dayanan bir dizi kültür nesnesinin adında görülür. Karş. Farsça kamān (ok atımında kullanılan yay), Ermenice kamurç կամուրջ (köprü), Eski Yunanca kamínos (kubbe şeklinde taş fırın, tandır). Bunların bilinmeyen bir Asya dilinden alıntı olması muhtemeldir. || Eski Yunanca kámara (mimaride kemer, kubbe, tonozlu oda) sözcüğü Eski Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.