Kehribar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kehribar Kelime Kökeni

Fa kahrubā كهربا "samankapan", fosilleşmiş reçineden oluşan ve yüne sürtününce elektriklenme özelliğine sahip olan sarı madde § Fa kāh/kah كاه/كه saman Fa rubā ربا kapan (Fa rubūdan, rubā ربودن, ربا kapmak, çalmak, zorla almak OFa rōp zoralım, soygun Havr *reup- kapmak, çalmak )

Tarihte En Eski Kaynak

kāhrubā [ Câmi-ül Fürs (1501) ]
keherbar [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]
vulg. kehrübar [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kahrubā كهربا z "'samankapan', fosilleşmiş reçineden oluşan ve yüne sürtününce elektriklenme özelliğine sahip olan sarı madde" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça kāh veya kah كاه/كه z "saman" ve Farsça rubā ربا z "kapan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça rubūdan, rubā ربودن, ربا z "kapmak, çalmak, zorla almak" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) rōp "zoralım, soygun" sözcüğü ile eş kökenlidir. Orta Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *reup- "kapmak, çalmak" kökünden türetilmiştir. )

Ek Açıklamalar

Kehribarın yüne sürtününce elektriklenme özelliğinden ötürü. Karş. elektrik. ● Aynı Hintavrupa kökünden Almanca rauben, İngilizce rob (çalmak, soygun yapmak), İngilizce rover (hırsız, talancı).

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Orta Farsça, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.