Elektrik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Elektrik Kelime Kökeni

Fr électrique İng electric a.a. YLat vis electrica "kehribarî güç", kehribar ve benzeri maddelerde bulunan kıvılcımlanma özelliği 1600 William Gilbert, İng. doğabilimci. EYun ēlektrikós ηλεκτρικός kehribarsal EYun ēlektron ήλεκτρον kehribar +ikos

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : Ertesi gün bir akademyaya dahi götürüp makina elektrika dedikleri alet ile on beş mikdarı i'mal-i acibe (...) izhar eylediler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca électrique veya İngilizce aynı anlama gelen electric sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Yeni Latince vis electrica "'kehribarî güç', kehribar ve benzeri maddelerde bulunan kıvılcımlanma özelliği" deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1600 William Gilbert, İng. doğabilimci.) Latince deyim Eski Yunanca ēlektrikós ηλεκτρικός z "kehribarsal" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ēlektron ήλεκτρον z "kehribar" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Elektrik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, elektrik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Elektrik karşılığı olarak 19. yy'da Osmanlıca kehrübaiyye sözcüğü önerilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Yeni Latince, İlk kullanım, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.