Kefaret

Ar kafāra ͭ كفارة [#kfr msd.] suçunu örtme, suç veya günaha karşılık bedel ödeme Ar kafara كفر örttü, kararttı Aram kpārā כפרא örtme, suçu veya bir yükümlülüğü ortadan kaldırmak için ödenen bedel Akad kapāru silme  küfür

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kfr kökünden gelen kafārat كفارة z "suçunu örtme, suç veya günaha karşılık bedel ödeme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kafara كفر z "örttü, kararttı" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice kpārā כפרא z "örtme, suçu veya bir yükümlülüğü ortadan kaldırmak için ödenen bedel" sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük Akatça kapāru "silme" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için küfür maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. Akatça kapālu (ikiye bükmek), #kpl (ikiye katlama, ikileme, yedekleme, çift olma).

Kelime Telaffuzu

Kefaret kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kefaret nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kefaret ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play