Katar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Katar Kelime Kökeni

Ar ḳaṭār قطار [#ḳṭr msd.] 1. damlalar dizisi, 2. birbiri ardısıra dizili şeyler, kervan Ar ḳaṭr/ḳaṭarān قطر/قطران [msd.] damlama Ar ḳaṭra ͭ قطرة damla  katran1

Tarihte En Eski Kaynak

"dizi" [ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : tavla tavla şehbaz atların bindiler, katar katar kızıl develerini yétdiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḳṭr kökünden gelen ḳaṭār قطار z "1. damlalar dizisi, 2. birbiri ardısıra dizili şeyler, kervan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṭr veya ḳaṭarān قطر/قطران z "damlama" sözcüğünün masdarıdır. Bu sözcük Arapça ḳaṭrat قطرة z "damla" sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için katran1 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Katar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, katar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İngilizce cut (kesmek) fiiliyle ses benzerliği ortak ses sembolizminden ötürüdür; etimolojik bir etkileşim düşünülemez.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.