Karsinom

Fr carcinome çeşitli kanser türlerini içeren genel ad EYun karkínōma καρκίνωμα a.a. Theophrastos, Yun. filozof ve tabip, MÖ iv. EYun karkínos καρκίνος 1. yengeç, 2. ur, tümör (yengeç şeklindeki uzantılarından dolayı) << HAvr *kar-kr-o- sert kabuklu HAvr *kar- sert  +krat

Tarihte En Eski Kaynak

karsinom [ Meydan-Larousse (1969) ]
karsinojen "[İng carcinogen] kansere yol açan, kanserojen" [ m (1976) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca carcinome "çeşitli kanser türlerini içeren genel ad" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen karkínōma καρκίνωμα z sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Theophrastos, Yun. filozof ve tabip, MÖ iv.) Bu sözcük Eski Yunanca karkínos καρκίνος z "1. yengeç, 2. ur, tümör (yengeç şeklindeki uzantılarından dolayı)" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kar-kr-o- "sert kabuklu" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kar- "sert" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +krat maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Eski Yunanca karúon (ceviz), Latince carina (ceviz kabuğu).

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Aynı anlamda, İlk kullanım, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Karsinom ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play