Karsinom - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karsinom Kelime Kökeni

Fr carcinome çeşitli kanser türlerini içeren genel ad EYun karkínōma καρκίνωμα a.a. Theophrastos, Yun. filozof ve tabip, MÖ iv. EYun karkínos καρκίνος 1. yengeç, 2. ur, tümör (yengeç şeklindeki uzantılarından dolayı) << HAvr *kar-kr-o- sert kabuklu HAvr *kar- sert  +krat

Tarihte En Eski Kaynak

karsinom [ Meydan-Larousse (1969) ]
karsinojen "[İng carcinogen] kansere yol açan, kanserojen" [ m (1976) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca carcinome "çeşitli kanser türlerini içeren genel ad" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen karkínōma καρκίνωμα z sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Theophrastos, Yun. filozof ve tabip, MÖ iv.) Bu sözcük Eski Yunanca karkínos καρκίνος z "1. yengeç, 2. ur, tümör (yengeç şeklindeki uzantılarından dolayı)" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kar-kr-o- "sert kabuklu" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kar- "sert" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +krat maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca karúon (ceviz), Latince carina (ceviz kabuğu).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.