Karizma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karizma Kelime Kökeni

İng charisma sevgi ve hayranlık kazanma yeteneği Alm charisma a.a. 1922 Max Weber, Alm. sosyolog. EYun χárisma χάρισμα zarafet, lütuf, güzel davranış +ma EYun χairō χαιρω sevinmek, sevinç duymak << HAvr *gher- sevmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1965) : bu tip yönetimlere Max Weber "karizmatik otorite" demektedir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce charisma "sevgi ve hayranlık kazanma yeteneği" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca aynı anlama gelen charisma sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1922 Max Weber, Alm. sosyolog.) Bu sözcük Eski Yunanca χárisma χάρισμα z "zarafet, lütuf, güzel davranış" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca χairō χαιρω z "sevinmek, sevinç duymak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gher- "sevmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince cor, cord-, İngilizce heart, Almanca herz, Ermenice sirt սիրտ, Hititçe karts (kalp).

Etiketler: İngilizce, Almanca, İlk kullanım, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.