Karikatür - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karikatür Kelime Kökeni

Fr caricature abartılı tasvir, hiciv İt caricatura a.a. İt caricare (yelken, yatak vb.) sarıp toplamak, bohçalamak, eşek şakası yapmak +tura << OLat carricare a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

karikatura "hiciv amaçlı resim" [ Teodor Kasap, Diyojen Dergisi (1870) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca caricature "abartılı tasvir, hiciv" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen caricatura sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca caricare "(yelken, yatak vb.) sarıp toplamak, bohçalamak, eşek şakası yapmak" fiilinden +tura sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca fiil Geç Latince aynı anlama gelen carricare fiilinden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Fransızca carguer, İspanyolca carregar (karga tulumba etmek). Sözcüğün nihai kökeni belirsizdir. Karş. kargo.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, İtalyanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Orta Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.