Kargo

İng cargo ticari yük, özellikle gemi yükü İsp cargo yük << OLat *carricum a.a. Lat carrus Galyalılara mahsus iki tekerlekli ağır yük arabası, kağnı Kelt karros a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"gemi ile gönderilen yük" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
"özel posta işletmesi" [ m (1987) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce cargo "ticari yük, özellikle gemi yükü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca cargo "yük" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *carricum sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince carrus "Galyalılara mahsus iki tekerlekli ağır yük arabası, kağnı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Kelt dillerinde aynı anlama gelen karros sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

İngilizce car (araba), charge (yük), to carry (yük taşımak) biçimleri Fransızca yoluyla Latinceden alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Kargo kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Kargo nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , İspanyolca , Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Türeme, Klasik Latince, Kelt dilleri - genel kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kargo ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play